![](/j_csik_fent.png)
![](/salgotarjanizst/wm_csalad.jpg)
Miután apja még ugyanazon évben meghalt, Manfréd bátyja, Berthold üzleti tevékenységébe kapcsolódott be. Berthold ugyanis közben már sikeresen üzletelt, a terménykereskedésben önállósult, szépen gyarapítva a család vagyonát. A budai Királyi Gőzmalom alapító részvényesei közé is feliratkozott. A két fivér most összefogott és engedélyt kért „szelencében eltartható” húskonzervek készítésére. Az 1882. december 28-án kapott engedély alapján alakult meg Weiss Berthold és Manfréd „Első Magyar Conserv Gyár”-a, a Lövölde téren.
A testvérek a konzervüzemet fokozatosan bővítették, majd áthelyezték a Közvágóhíd közelébe, a Máriássy utcába, ahol főleg a hadsereg megrendelésére gyártották a Globus húskészítményeket, az idénymunka szabad kapacitását pedig gyalogsági töltények szétszerelésével és újratöltésével hidalták át.
1890-ben tölténygyártás közben a húsáru üzemben súlyos baleset történt, robbanás volt az üzem területén. Ettől kezdve a hatóság nem engedélyezte tovább a konzervgyárban a töltények tűz- és robbanásveszélyes élesítését. Ez kényszeríttette a tulajdonosokat arra, hogy a gyárat egy lakatlan területre helyezzék át, amely azonban a konzervgyártól se legyen távol.Így esett a választás Csepelre. Gyárukat 1892-ben költöztették át a szigetre.
Weiss Manfréd 1896-ban kapott magyar nemességet „csepeli” előnévvel, 1901-ben a párizsi világkiállításon elért sikereiért megkapta a „Vaskoronarendet”, a nagymérvű hadfelszerelés érdekében kifejtett tevékenységének elismeréseként a „Ferenc József-rend” középkeresztjét, 1915-ben lett felsőházi tag, és 1918-ban az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legnagyobb hadianyag-szállítójaként szerzett érdemeiért pedig bárói rangot kapott.
![](/salgotarjanizst/weiss_manfred.jpg)
1919-ben a Tanácsköztársaság idején államosították a gyárat. Weiss Manfréd öngyilkosságot kísérelt meg, hisz gyára volt az élete. Mérget vett be, s csak a gyors orvosi beavatkozásnak köszönhetően élte túl a mérgezést. A család, gyógyulása érdekében Bécsbe vitte, ahonnan 1920-ban a helyzet stabilizálódása után tért haza.
Weiss Manfréd 1922-ben bekövetkezett halála után vagyona nyolc részre oszlott, de változatlanul közös kezelésben maradt.
Forrás és részletek: Wikipédia
A WM gyárat később elvették a családtól, de bezzeg az ismert nevet megtartották hozzá, így továbbra is WM néven gyártották a 2. világháború alatt is a harceszközöket. Később a gyár nevét a kommunista időkben, Csepel Vas és Fémművekre változtatták, de ekkor viszont a jól bevált logót használták fel, csak kissé átalakítva, úgy, hogy, a monogramot körbevevő kört egy C és S betűvé formázták, a W betűt pedig V-vé.
Mit lehet erről mondani?
![](/csillagos_csik2.png)
![](/zsido/wlogo.png)
Az eredeti és a későbbi logó
![](/kiscsik.png)
A Weiss Manfréd gyár Csepelen:
![](/zsido/wmgyar-1-.jpg)
![](/zsido/wmgyar.jpg)
WM motorkerékpár
![](/zsido/wmmotor.jpg)
WM Tartálykocsi
![](/zsido/wmolaj.jpg)
WM fúrógép
![](/zsido/WM_furo-1-.jpg)
![](/zsido/WM_furo.jpg)
Régi, fémből készült naptár:
![](/zsido/globus.jpg)
Régi iratok:
![](/zsido/glopap.jpg)
![](/zsido/wepap.jpg)
A Weiss család sírja a temetőben:
![](/salgotarjanizst/wm.jpg)
![](/salgotarjanizst/wm-1-.jpg)
![](/salgotarjanizst/wm-2-.jpg)
![](/j_csik_fent.png)