A Thék féle gyár a nyolcadik kerület, Üllői út 66. alatt található, a Leonardo DV u. sarkán. Maga az épület hatalmas. Egy egész tömböt foglal el, két utca között. 3 házból áll, láthatólag a középsőt lebontották és másikat építettek a helyén, mert teljesen elüt a két szélsőtől. A házak számozása, A-B-C, de egybe tartozik az egész, ez teljesen tisztán látszik a két szélső épület alapján. Maguk a házak, életem talán legviccesebb épületei, de erről, majd a végén.
Nagyon érdekesek az eredeti díszítések, stukkók, és szép a kapu is. Igaz az eredeti kapu, csak a 66C alatt maradt fenn, ez teljesen világos, ha megnézzük. Ez az egy van összhangban a ház stílusával.
Thék Endre:
Thék Endrét 13 évesen (1855) tanoncnak szerződtették Daubner Pál orosházi asztalosmesterhez. 1859-ben szabadult, ekkor kezdhette meg a céhlegények kötelező vándorlását az Osztrák birodalom területén. Később, mint asztalosmester hosszabb időt töltött külföldön (Bécs, München, Párizs) a műbútorgyártás tanulmányozásával. 1867 után tért vissza Magyarországra. 1872-ben Budapesten a Józsefvárosban megnyitotta asztalos műhelyét, melyet később gőzgéppel is felszerelt. Megvásárolta az Üllői út és a mai Leonardo utca sarkán álló Tauszig bútorgyárat. Gyára 1885-re Magyarország legnagyobb és legjobban gépesített bútorgyára lett. Historizáló-eklektikus munkái a korszak számos reprezentatív új épületében (operaház, Parlament, Károlyi István palotája, a Wenckheim palota, a Tőzsde és a Kúria) megjelennek. A múltidéző munkái közül a legjelentősebbnek a Hauszmann Alajos által átépített budai Vár berendezését tartotta. Ő készítette el a neoromán stílusban megalkotott Szent István termet gazdag fali dekorációival, román stílusú bútorzatával. Ezeket a bútorokat 1900-ban a párizsi világkiállításon is bemutatták. Ezekben a nagyszabású feladatokban a gyár kivitelező volt, az építészek által elkészített tervek alapján dolgozott.
A magyar iparművészet számon tartja gróf Andrássy Tivadar budai villájának ebédlőberendezését, melyet a Thék bútorgyár kivitelezett. Az ebédlő belsőépítész-tervezője a festő Rippl-Rónai József volt, aki nemcsak a bútorokat, a kerámia- és üvegtárgyakat, a kárpitokat és az üvegablakokat is megtervezte. Így a lett az Andrássy palota a magyar szecessziós művészet kiemelkedő alkotása.
Thék Endre az 1890-es években kibővítette gyárát, és zongoragyártásra is berendezkedett. Orosházán tanoncotthont alapított, alelnöke volt az Országos Ipartestületnek és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarának.
Forrás és részlet: Wikipédia
A korabeli gyár 2020-ban
Az eredeti kapu, az Üllői út 66C alatt:
Korabeli képeslap a gyárról:
És most térjünk rá arra, hogy miért is ez a legviccesebb épület! :)
Az épület körbejárása az Üllői út 66A-tól kezdődik. Fényképezzük le az összes stukkót, amin emberábrázolás van és otthon, szép sorjában, tegyük a képeket magunk elé, ahogy lefényképeztük. Mindjárt egy igen érdekes folyamat ábrázolódik ki a szemünk előtt.
A díszítés elemei, egyértelműen utalnak a gyár profiljára. A munkafolyamat azonban több, mint érdekes. Lássuk csak, miért:
S miközben a munka halad, és az egyik brigád széket, egy másik asztalt készít, s többiek is javában foglalatoskodnak valamivel, egy éppen ráérő angyalka, koszorút helyez az azóta is semmit sem tevő, hanem nyugodtan pihengető hölgy fejére, jutalomként. A hölgy mögött, a T.E. Thék Endre monogram látható.
Ehhez kapcsolódóan, még annyit, hogy a gyárban, több nagy munkássztrájk is folyt.
megváltoztatták a nevet, de ez az egy tábla azóta is fent maradt.
A Thék család sírja a Köztemetőben